Dopravní podnik sfoukl 40 svíček

Dopravní podnik sfoukl 40 svíček

Čtyřicátiny metra připomněl Dopravní podnik hlavního města Prahy svým zaměstnancům a veřejnosti pestrým týdnem akcí, a to od 5. do 9. května 2014. Oslavy 40. výročí odstartovaly v pondělí 4. května 2014 v 9 hodin křtem Encyklopedie pražské MHD a slavnostním otevřením výstavy Jak se stavělo metro.

 

Stejně jako před deseti lety, tak i v roce 40. narozenin se zaměstnanci a hosté sešli na slavnostním představení v Divadle na Vinohradech. Než zhlédli hru Vstupte amerického dramatika Neila Simona v podání Viktora Preisse a Tomáše Töpfera, vyslechli z pódia mj. primátora hlavního města Prahy Tomáše Hudečka, který přivítal příznivce divadla a pražského metra, na jejichž adresu řekl, že o kvalitě obou institucí není pochyb a dodal: „Za 40 let se toho o metru řeklo a napsalo hodně. Za sebe chci říct, že na místě není klasické české sebemrskačství, protože systém pražského metra je jedinečný a skvělý.“

 

Další pomyslnou svíčku z narozeninového dortu Dopravní podnik sfoukl, když do společenského sálu depa Kačerov pozval v úterý 6. května zaměstnance metra, novináře a představitele města k slavnostnímu setkání spojenému s premiérovým promítáním filmu k výročí metra. Po ukončení setkání se přítomní odebrali k lávce do haly depa, kde čekala třívozová souprava Ečs s dobově oděnou posádkou, připravena odvézt hosty do stanice Florenc. Ve vestibulu stanice Florenc C byla poté odhalena ojedinělá výstava Metro ve světě.

 

Šestá hodina ranní a oslavy? Ve středu 7. května v tuto brzkou hodinu začal hudební maraton Nalaďte se v metru jako nedílná součást oslav pražské podzemky. Ve stanicích prvního céčka se vystřídaly během 45 koncertů více jak tři desítky hudebních těles, a to až do desáté hodiny večerní.

 

Když kapely balily své vybavení ve stanicích metra, další party lidí už po areálu depa Kačerov připravovaly vše ke zdárnému průběhu Dne otevřených dveří. Než se ale ve čtvrtek 8. května začaly tvořit fronty před vrátnicí do depa, nastala mačkanice ve stanici Kačerov. Odtud v 9:19, tedy ve stejný čas jako v roce 1974 (jen o den dříve), vyjela po trase I.C souprava Ečs. Druhý nápor nadšenců zažilo kačerovské nástupiště za půl hodiny, když se tu sešla „Éčéeska“ s pětivozovou soupravou 81-71, která zahájila v roce 1980 provoz na úseku II.C  z Kačerova do stanice Kosmonautů (dnes Háje).

 

Oslavy zahájení provozu metra se projevily i na povrchu. A tak se pro některé Pražany trochu nečekaně v pátek 9. května 2014 do ulic rozjely soupravy historických dvounápravových tramvají na linkách 3, 18 a 23. Připomněly ukončení provozu posledních třech linek s těmito vozy z 8. května a rozlučkový konvoj starých vlaků z 9. května 1974. Na lince 18 se představil nově zrekonstruovaný motorový vůz 2172 z posledního vlaku, který provoz tramvají před čtyřiceti lety ukončoval. V pátek byla ještě zpřístupněna výstava Umění v metru, která si vzala za cíl ukázat, že prostor, který denně využíváme k cestování, nemá jen čistě praktickou rovinu, ale ukazuje nám i svou estetizující tvář v podobě soch, uměleckých objektů či výtvarných řešení jednotlivých stanic. Každý z těchto 24 objektů je opatřen popisnou tabulkou se základními informacemi.

 

Fotoreportáž z oslav 40. výročí naleznete na stranách 11 až 15 DP kontaktu z května 2014. Kompletní archiv časopisu v PDF je dostupný na adrese http://www.dpp.cz/dp-kontakt.