Jan Želivský a jeho doba

Jan Želivský a jeho doba

Základní údaje

Autor Jiřina Adamcová
Doba vzniku 1979
Lokalita Želivského
Materiál kamenná mozaika

Celá výtvarná složka stanice byla věnována dědictví husitského hnutí jako hlavní složky revolučních tradic socialistického Československa. Osoba radikálního stoupence husitství Jana Želivského (1380–9. března 1422) byla ideální pro vyjádření těchto myšlenek. Shodou stavebních okolností došlo k tomu, že stanice byla otevřena v roce šestistého výročí předpokládaného narození tohoto kazatele, těsně před koncem roku 19. prosince 1980.

 

Opuka posloužila k orámování rozměrné mozaiky umístěné naproti výstupům k tramvajovým zastávkám. Kamenná mozaika Jan Želivský a jeho doba (1979) je dílem ak. malířky Jiřiny Adamcové (1927 Rudlice, okr. Znojmo) a ing. arch. Evy Břuskové. Symbolizuje atmosféru bouřlivé doby J. Želivského v postavách pražanů, husitů, chudiny i duchovních a jejich bojovné odhodlání. Eva Břusková byla zároveň autorkou celkového architektonického řešení této stanice metra. Mozaika Jan Želivský a jeho doba je se svými rozměry 3 x 7 metrů největší a zároveň nejznámější prací Jiřiny Adamcové. Kámen měl připomínat čistotu, drsnost myšlenek a boje největší revoluce středověku, jejíž symbolem měli být obyvatelé Prahy na pozadí stylizované gotické zdi, která je zdůrazněna náznakem lomeného oblouku.

 

Jiřina Adamcová (1927) vystudovala grafiku na AVU u Vladimíra Pukla (1946–1950). Zpočátku se věnovala grafice a ilustraci učebnic pro základní školy, dětských knih a beletrii. Zároveň zastává post výtvarné redaktorky časopisu Květy (1950–52). Po roce 1960 se vrhá na monumentálnější projekty pro architekturu, jako jsou vitráže, mozaiky a intarzie s motivy stromů, květin, slunce a radostí z pohybu. Tyto práce byly většinou určeny školám (dále např. pro Obřadní síň v Dejvicích, Poštovní přepravní budovu v Praze, vestibul Domu odborů ve Svitavách a skleněná mozaika v sanatoriu Na Homolce v Praze). Jen v Praze má asi 30 realizací ve veřejném či komerčním sektoru. V roce 1977 bylo Adamcové uděleno státní vyznamenání za Vynikající práci.