Keramické reliéfy Flory

Keramické reliéfy Flory

Základní údaje

Autor Petr Svoboda
Doba vzniku 1980
Lokalita Flora
Materiál glazovaná keramika

Název stanice Flora je odvozen od tradičního pojmenování této vinohradské lokality. Do roku 1950 zde stával v neorenesanční budově hostinec U Flory. Nebylo tedy vymýšleno speciální ideové libreto, ale vyšlo se z místopisného názvu. Jak již název napovídá, stanice měla být zasvěcena říši rostlin. Dalším florální upomínkou je vínově červená či bordó barva orientačního pruhu za nástupišti, která vyjadřuje spojitost s historií pěstování vína na Královských Vinohradech (Viničných horách). Světlý valér růžové se uplatňuje v klenbě střední lodi a pilíře jsou obloženy supíkovickým mramorem.

Stěny vestibulu zdobí deset barevných keramických stél od akademického sochaře a keramika Petra Svobody (1942 České Budějovice–1984 Praha), který studoval v ateliéru Otto Eckerta na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Po studiu se zabýval novou technologií broušení keramiky, kdy zbroušené detaily využíval ke zkoumání struktury keramiky. Jako vyučený hrnčíř se nezapomněl věnovat užité točené a užitkové keramice, ale významné byly především jeho práce pro architekturu. Často užíval kontrastů glazur, někdy ji náhodně nalil do středu kachle, kterou poté roztočil a glazura se rozlitím dostala do souzvuku s plastickým tvarem. Svoboda byl členem International Academy of Ceramics v Ženevě a v letech 1971 a 1973 získal Zlatou medaili na mezinárodní soutěži v Itálii v městě Qualto Tadino. V roce 1972 to byla medaile stříbrná. Stély pro stanici Flora jsou sestaveny z menších obdélníkových kachlů a vystupující organické tvary jsou pokryty tmavě zelenou glazurou s různými vegetativními motivy stonků, listů a stvolů. Z vestibulu se vcházelo do volné klidové zóny, která byla vkrojena do areálu Olšanských hřbitovů. Stylově připomínala atrium ve stanici Malostranská, ale již v době vzniku její dočasnost naznačovaly plány na výstavbu nákupního střediska.

Nakonec bylo v místě atria otevřeno v roce 2002 Obchodní centrum Palác Flora. Téměř v centru atria stávalo sousoší Rodina od olomouckého sochaře Vladimíra Navrátila (1907–1975), které se dnes nachází před stanicí Depo Hostivař.