Květen 1974 – pražské metro zahajuje!

Květen 1974 – pražské metro zahajuje!
Byl to náročný začátek května. Stavbaři a pracovníci DP-Metro měli mnoho složitých a částečně i nepříjemných jednání. Od 9. května mělo jezdit metro naplno, a přesto se objevily některé komplikace. Ve čtvrtek 2. května zasedala hlavní kolaudační komise, která nebyla spokojena s obecným vyhodnocením zkušebního provozu. Měla se také konat závěrečná zkušební jízda, která byla plánována na 8. května, ale na návrh generálního ředitele byla přeložena už na 6. května večer, aby nezkomplikovala přípravy na zahajovací jízdu.

 

Problémů k řešení bylo stále dost. Už delší dobu se vyskytovaly potíže u některých eskalátorů, především u těch delších. Nikdo si nechtěl ani ve zlém snu představit, že by nemohla být kvůli závadám uvedena do provozu některá stanice. Problémy byly například v nejhlubší stanici „prvního céčka“ I. P. Pavlova. Problémy se nakonec podařilo na poslední chvíli zvládnout za cenu mimořádných opatření. Tak trochu bylo vidět, že sdružený socialistický závazek, že metro zahájí provoz už 9. května místo původně plánovaného 1. července, byl tak trochu na hranici sil zúčastněných.

 

V pondělí 6. května se tedy konaly závěrečné zkušební jízdy. Závěr úřední komise zněl“ Zkušební jízda byla provedena v rámci prověřování zabezpečovacího zařízení a bylo jí prokázáno, že trať stavby I.C metra a její zařízení jsou způsobilé v rámci zkušebního provozu pro provoz s cestujícími.“ O den později proto mohl odbor výstavby národního výboru hlavního města Prahy, který byl drážním správním orgánem, vydat ten nejdůležitější dokument – souhlas se zahájením provozu s cestujícími od 9. května 1974.

 

Ve čtvrtek 9. května se na Kačerově sešla celá řada hostů i zástupců sdělovacích prostředků. V 9 hodin začalo slavnostní shromáždění a v 9 hodin a 19 minut přestřihl Gustáv Husák symbolickou pásku a zahájil tak provoz pražského metra. Sen několika generací se právě splnil. Pražané dostali svých prvních 7 kilometrů metra s 9 stanicemi a začali si zvykat na některé novinky – především na turnikety.

 

Všechna důležitá výročí DPP vztahující se ke květnu 2014 se můžete dočíst v Historickém kaleidoskopu v DP kontaktu č. 5/2014. Kompletní archiv časopisu v PDF naleznete na adrese http://www.dpp.cz/dp-kontakt.