Benzín a nafta otázkou pro „záhadologa“

Řidiči často řeší, kde natankovat. Není na značkové stanici palivo kvalitnější? Tato záležitost je ošetřena příslušnými normami, a tak je případná nekvalita je v rukou obsluhy nebo majitele čerpací stanice.

tankování

  • Také se zděsíte, pokud vidíte u stojanu člověka, který má v jedné ruce mobil a v druhé pistoli (čerpací)? Co když to bouchne! Teoreticky by se to stát mohlo. Je k tomu ale zapotřebí celá řada okolností. Pro uklidnění – ještě k tomu nedošlo.

Možná právě značky u různých lomů daly vzniknout dalšímu omylu, kterým je nebezpečí elektromagnetických vln (z mobilních telefonů). Toto záření může ovlivňovat přístroje v nemocnicích a letadlech. Pokud by bylo nebezpečné pro čerpací stanice, pak by tam jistě bylo upozornění.

  • Rozhodně nevěřte tomu, že v pondělí je palivo nejlepší a nejlevnější. Každá síť čerpacích stanic doplňuje v jiný den, a tak si nemůžete vybrat „čerstvou“ naftu či benzín. Ceny jsou stanovené jinými kritérii.

Může přetéct nádrž?Pokud tomu sami nepomůžeme, pak nikoliv. V okamžiku, kdy je plno, pistole se vypne. Záměrné přeplňování je nesmyslné. Palivo se rozpíná a páry nemají kam unikat. Mohlo by dojít ke vznícení.

Pozor na kanadské žertíky

Na Flat pneumatiky se svádí, že plýtvají palivem. Nezáleží na tom, jakou máte značku, ale na jejich natlakování. Nižší tlak způsobí jednoprocentní vyšší spotřebu.

  • Je dobré vzít si na cesty větší zásoby paliva? Rozhodně ne. Některé země mají přísné předpisy, které to velice omezují.

Přijíždíte na benzínku a poutač tvrdí, jak je dnes levně. Stojan ale ukazuje docela něco jiného. Pravdu má stojan. Poutač může lhát. Ale ne záměrně.
Ale to ještě našich 10 mýtů o tankování nekončí.

kanystr

  • Hoďte někomu do nádrže kostku cukru a neodjede. Jako vtip možná dobré, ale jak pro koho. Pokud se cizí látka dostane do vstřikovacích trysek, pak je po legraci. Oprava bude nákladná.

Automobil po nárazu vždy exploduje.Ten, kdo to tvrdí, se zřejmě příliš dívá na akční filmy. Stát se to sice může, ale poměrně vzácně. Při vážném poškození palivové nádrže a zejména při už vzniklém požáru.