Jaký je důvod současného prudkého růstu cen?

Asi není třeba říkat, že každý z nás má jen omezené množství peněz, se kterými může disponovat. U některého člověka je to více, u jiného méně, avšak limit zde najdeme vždy. Problém však nastává, pokud dojde k prudkému zdražování, jakého jsme svědky nyní. Za stejné peníze si toho totiž koupíme mnohem méně.

 

Samozřejmě, dochází i k růstu mezd a valorizaci důchodů, avšak ta je v porovnání s prudkým růstem prakticky mizivá. To samozřejmě vede k tomu, že část lidí najednou nemá ani na základní potřeby. Proto není divu, že se ptají, kde je příčina tohoto stavu, a především co se s tím dá dělat.

 

čerpací stanice

 

Najít jeden z hlavních důvodů není tak těžké. Stačí si jen uvědomit, co bylo vlastně zdraženo jako první. Odpověď zní, že pohonné hmoty, potažmo ropa, coby důsledek války na Ukrajině. Je totiž pravda, že Rusko je jedním z největších vývozců ropy a zemního plynu na trhu. A vzhledem k sankcím, které jsou na něj uvaleny, je pochopitelné, že cena ropy a zemního plynu značně stoupla.

 

Zapomenout nesmíme také na to, že část jí je nyní použita na pomoc Ukrajině, ať už v podobě pohonných hmot pro automobily přivážející humanitární pomoc a odvážející uprchlíky, po plnění nádrží tanků a jiné vojenské techniky. Tím pádem jí zbude méně pro běžné občany.

 

graf růstu cen

 

Dobrá, ale co má ropa společného s tím, že vzrostla cena například potravin? Poměrně mnoho. Nesmíme totiž zapomínat, že ono zboží musí být do obchodů nějakým způsobem dopraveno, a často cestuje na velké vzdálenosti. K tomu jsou samozřejmě nutné pohonné hmoty, což samozřejmě značně zvedá cenu dopravy, což musí být reflektováno v celkové částce, kterou zákazník zaplatí.

 

Ropa je také používána na výrobu například plastu, a plastové obaly jsou dnes těmi zdaleka nejpoužívanějšími. I zde je tedy jasné, že výsledná částka, kterou bude muset zákazník zaplatit, bude vyšší.

 

Dobrá, ale co proti tomu dělat? My sami toho příliš nezmůžeme. Jediné řešení by bylo ukončení války, avšak nevypadá to, že k tomu v nejbližší době dojde.