K čemu slouží tryskací box


Existuje mnoho vynálezů, které jsou sice užitečné, ale které většina z nás v každodenním životě příliš nevyužije. Jedním z nich je i tryskací box. O co se jedná?

Jednoduše řečeno, jde v podstatě o vysokotlaké čerpadlo. To je schopné nabrat například vodu či písek, a pod vysokým tlakem jej vypouštět. Jednu z variant používají například hasiči při hašení požárů vodou.

tryska1

To však ani zdaleka není jeho jediné možné využití. Dále zde máme opravu domu. Někdy je potřeba obrousit či vyčistit fasádu. A to se často dělá právě pomocí silného proudu písku. Přeci jen, bylo by časově velmi náročné, kdyby tuto práci museli dělníci provádět ručně.

Je samozřejmé, že naprostá většina z nás takovéto zařízení mít doma nebude. Jistě, pokud máme například bazén, tak pravděpodobně vlastníme i čerpadlo. To však bývá konstruováno k použití pouze na jeden typ materiálu, v tomto případě vody.

A to je hlavní rozdíl mezi klasickým čerpadlem a tryskacím boxem. Zatímco čerpadlo je obvykle určeno pro čerpání specifického materiálu, a navíc jej nevypouští pod tlakem, tryskací box jich zvládne více, a především jej následně vypouští velkou rychlostí.

tryska2

Důvodem je totiž to, že u čerpadla je hlavním úkolem, jak již název napovídá, „vyčerpat“ daný materiál, tedy například vodu z bazénu, u tryskacích boxů je dán důraz na druhý konec celého procesu. Zde je důležité, že nasátý materiál je vypuštěn vysokou rychlostí.

Samozřejmě, jako vše ostatní, ani toto zařízení není dokonalé. Je potřeba si uvědomit, že i když budeme mít úzký, byť silný, proud například vody či písku, stejně se velká část odrazí do okolí. Je tedy nutné počítat s tím, že blízké okolí objektu, který takto ošetřujeme, bude daným materiálem pokryto.

Samozřejmě ne vždy je to na závadu. Příkladem může být již zmíněné hašení požáru. Zde je dokonce žádoucí, aby se namočilo i blízké okolí, a zabránilo se tím šíření ohně.

Ať už je to však jakkoliv, rozhodně se jedná o velmi užitečné zařízení.