Rodičovství hravě a snadno, anebo jak se z toho nezbláznit

Rádi byste proplouvali rodičovskými povinnostmi hladce jako po másle? Přemýšlíte o zavedení nových principů, díky kterým byste rodičovství zvládli hravě a snadno? Jak se tedy ze všech těch povinností nezbláznit?

bruslení na ledě

Mějte vaše každodenní činnosti a aktivity více pod kontrolou. Zkuste si v každém vašem dni stanovit tzv. pevné body, to znamená zavést v určitém slova smyslu pevný režim, který pomůže celé vaší rodině v jednodušším plnění povinností. Právě pevný režim bývá v málokterých dnešních rodinách patrný, častější je spíše nahodilý sled událostí. Když bude mít každý váš den už od rána určitý, předem stanovený a zaběhlý řád, všechny povinnosti pak společně jako rodina budete zvládat o poznání lépe. I děti už se pak snáze zorientují v tom, jaká činnost bude následovat – například jídlo, čas na hraní, hygiena, spánek a snadno se přizpůsobí zaběhlým činnostem ve stejném sledu.

Díky pravidelnému režimu zároveň děti získají také určitý pocit bezpečí. Bude pro ně jednodušší vědět, že po večeři následuje koupání, pohádka a spánek. Nebo že po snídani se odchází do školky nebo do školy. Pravidelnost a řád jim také prospěje i do budoucna, kdy se pak budou snadněji vyrovnávat s různými událostmi. Samozřejmě i v takovém pevném režimu zůstává místo na spontánnost a nahodilé události, tomu se určitě nemusíte bránit.
rodinné vánoce

Důležité je také jasně stanovit pravidla, která se budou dodržovat, třeba mytí rukou před jídlem, po použití wc a podobně. Protože právě důslednost jde s pravidelností ruku v ruce. 

Ve výchově samozřejmě také nesmíte opomenout dostatečné projevy lásky a společných aktivit, aby vaše děti měli pocit blízkosti a vědomí tepla domova. Díky důslednosti a pravidelnému režimu se v rodičovských povinnostech lépe zorientujete, budete je snadněji zvládat a také budete předcházet výbušnosti a pocitům marnosti.