Služby sexuálních asistentů a asistentek

Invalidé jsou vlastně lidé, které jejich zdravotní postižení omezuje v určité činnosti. Oproti dřívějšku se otázkám zkvalitnění jejich života věnuje hodně času, jejich práva uznává i Listina základních práv EU. Zajišťuje jim nezávislost a začlenění do života. A pokud jsou uznáni orgánem sociálního zabezpečení jako invalidní, mají dnes již mnoho výhod, které mohou čerpat a využívat.

U nás služba sexuálních asistentek začala fungovat v roce 2015 a umožňuje tělesně postiženým osobám uskutečnit sexuální potřeby včetně pasivní nebo aktivní pomoci. Tito asistenti, dříve než obdrží certifikát, absolvují nutná školení a speciální kurzy. Certifikát zajišťuje organizace Rozkoš bez rizika a ta sbírá zkušenosti v zemích, kde tato služba již funguje, jako Německo, Švýcarsko, Belgie, Francie a Rakousko. V roce 2017 převzala tuto práci organizace Freya, která nyní služby nabízí.

Tito pracovníci pomáhají hendikepovaným navazovat partnerské vztahy, radí v jejich intimním životě, podávají informace v oblastech antikoncepce, mohou i pomoci s nákupem a používáním různých sexuálních pomůcek. Někdy s nimi stačí jen mluvit o intimních potřebách, poradit, jak se správně třeba dotýkat, jak se vyvarovat přenosných sexuálních nemocí a v některých případech postačí jen promluvit s jejich příbuznými. Ovšem, také mohou nabízet i samotný sex, včetně různých praktik a tím odbourávat předsudky.
zdravotně postižení.jpg

I když je tato služba bohužel placená, z nynějších zkušeností je znát vzrůstající zájem. Svědčí to o tom, že tělesně postižení zkrátka chtějí být začleněni do společnosti a využívají k tomu různých prostředků, pomůcek či služeb. Usnadnit život pomůžou i různé typy mobilních invalidních vozíků nebo chodítek, elektrická polohovací lůžka, také i výtah nebo schodolez, , toaletní křesla i pohodlné vanové sedačky. Výběr je skutečně pestrý a záleží na možnostech a potřebách každého, co si vybere.