V lůně přírody

Je na každém z nás, jak si odpočinek v přírodě představujeme. Někdo jde na procházku s dětmi. Je ale nutné už malým dětem vysvětlit, že v lese se nekřičí, protože jinak neuvidí žádné zvíře. Vždyť je krásné, když mezi stromy zahlédneme srnku, která se pase, pak zvedne hlavu, zavětří nás a odběhne někam do bezpečí.
lesní cesta

Na jaře, kdy se příroda probouzí, a sluneční paprsky ze země vytahují první jarní květiny, je v lůně přírody nejkrásněji. Na jehličnatých stromech, jako jsou borovice, či smrky, můžeme pozorovat nové přírůstky světlých jehliček, na listnatých uvidíme postupně pučící a nádherně svěže zelené listí. Ještě pod nimi nenajdeme stín a sluníčko mezi větvemi krásně zahřívá zem, kde se snaží vyklubat a vykvést sasanky, nebo podléšky. Nasloucháme zpěvu ptáků, kteří budou mít brzy mladé.

V tomto období se zvěři rodí mláďata, která o několik týdnů můžeme spatřit po boku svých matek.
srna v lese

Když se ale jaro přehoupne do léta, naše procházky se můžou změnit na hledání hub, ze kterých si uděláme príma oběd, ochutnáme lesní jahody, nad které není, natrháme si hrst malin, u kterých zjistíme, že ty ze supermarketu proti nim chutnají jak kus plastu. Také ale můžeme narazit na méně romantickou podívanou, kterou je nějaký plaz. Ale nebojte se, ten se plazí co to dá, jen aby byl od vás už pryč. Jen na vyhřívající se zmiji pozor, kdybyste na ni šlápli, nebo jakkoli ji vyrušili, tak zaútočí.

Pozvolna nastupující podzim zbarví listí pestrou paletou barev. Při našich toulkách se zvolna snáší na zem a jeho šustění dává naší relaxaci v klidném prostředí zajímavý ráz. Ještě můžeme vyrazit do lesa s košíkem na houby, které se teprve teď hlásí ke slovu.

Občas zafouká silnější vítr, přežene se nějaká přeprška, ale teplejší oblečení, gumovky a pláštěnka, nás chrání před tím, abychom neměli zkaženou radost z pobytu v lese.
králík v trávě

Ale ani v zimě nemusíme sedět za pecí a jen se těšit na jaro. Jestli trochu napadal sníh, můžeme se vydat za dobrodružným pátráním po stopách divoké zvěře. Děti určitě bude bavit zjišťovat, která stopa je čí. Můžete jim pořídit publikace, kde díky obrázkům se naučí, komu který otisk patří, a když je uvidí ve skutečném světě, budou nadšené. Možná se budou i rozhlížet, jestli ještě někde zvířátko nespatří.

Možná nejste ten typ, co se honí za zvířaty, ale jen tak chcete aktivně odpočívat na běžkách. Proč ne? Ve zdravém těle zdravý duch, jak praví lidová moudrost.

Nezáleží na tom, jestli raději jen chodíte a prohlížíte si vše kolem sebe, nebo venku sportujete, důležité je, že ještě máme všichni kam se vydat, když už máme plné zuby zavřených kanceláří, chůze po chodníku mezi domy a proplétání se mezi lidmi v obchodních centrech. Je to jediné místo, kde se můžeme volně nadechnout.