Chcete mít rozhled o dění okolo sebe? Pak se musíte zajímat o aktuální situaci v politice, v místě vašeho bydliště, o vědu, techniku, moderní trendy, zkrátka člověk by neměl strkat hlavu do písku a měl by si aktivně vyhledávat informace. V době internetu je to tak jednoduché, že jednodušší to už ani být nemůže. Stačí naťukat do klávesnice požadované heslo, a hned vám vyjede několik tisíc různých stránek. Jen se musí chtít, a to je právě ten problém – většina lidí si myslí, že vzdělání prostě končí ukončením vzdělání, a že celoživotní vzdělávání se týká jen lékařů, právníků a dalších pár podobných profesí.
Vzdělává nás všechno
Vzdělání nerovná se jen sezení ve školní lavici. Člověk se vzdělává i zkušenostmi. Dřív si vyspělé společnosti vážily svých nejstarších občanů, protože jsou to právě životní zkušenosti, co nás vzdělávají, a dodávají nám rozhled. Prožité situace a zkušenosti nám pomůžou v dalším životě, ale dnes to spíš vypadá, že vzdělání a vyšší věk je spíš na škodu. Dalo by se až říct, že značná část populace vzděláním přímo pohrdá. Stačí si projít diskuze na sociálních sítích. Spousta lidí omlouvá své chyby v textu tím, že nejsou ve škole, že důležité je co je v srdíčku a podobně. Ale to jsou jen výmluvy. Není přece důvod se vyjadřovat i psanou formou jako naprostý neandrtálec.
Proč se vzdělávat?
Právě proto, aby si člověk jako neandrtálec připadat nemusel, a aby měl sám ze sebe dobrý pocit, že ví něco navíc. A taky aby měl radost, že něco ví. Protože to co jste se naučili ve škole už dávno nejspíš nevíte. Nebo si pamatujete, kdo a kdy vynalezl knihtisk? Nebo kdo vynalezl pásovou výrobu? Nejspíš ne. A neustálým čtením různých informací si je vštípíte a z paměti vám vyvstanou informace, které jste měli za zapomenuté. Vzdělání probíhá neustále – čtením zpráv, sledováním dokumentů, a vzděláváte se i když jedete na dovolenou – poznáváte další kultury, zvyky a tradice. A to je to skvělé – že se můžeme vzdělávat dál a dál. Využijte toho, ne všude tuto možnost mají.