Jak motivovat děti ke čtení

Tento problém se přímo nebo nepřímo dotýká snad všech rodičů, rozdílné je už jen to, jak se k tomu oni rodiče staví. Nejčastějším příkladem jsou děti v první třídě, které se začínají učit číst a psát, ale už jen představa práce s knihou nebo pracovním sešitem jim nahání hrůzu.

Kde se stala chyba? Proč tomu tak je? Ono to totiž není jen o šestiletých dětech, o dětech na základních školách. Tento problém začíná vlastně už od samého narození. Dnes a denně se setkáváme s maminkami, které svým dětem nečtou. Nejsmutnější jsou odpovědi: „Však ono tomu ani nerozumí.“ nebo „Dítě to nevnímá.“ nebo nejhorší „Je to ztráta času.“ Tyto odpovědi jsou doopravdy smutné a maminky udělaly obrovskou chybu.
asijské děti v lese

Podle nás je ideální stav, kdy maminka čte dítěti od samého narození. Maminka nebo i tatínek mohou tímto způsobem dítě uspávat každý večer v postýlce. Dítě uslyší hlas rodiče, příjemný tón hlasu, který jde ruku v ruce s dějem pohádky a zvykne si na pravidelnost a vznikne tím určitý druh rituálu a režimu.

Maminky, které svým dětem takto čtou např. 2x denně po 20ti minutách, dělají obrovský krok kupředu, co se výchovy týká. Dítě je odmala zvyklé trávit čas nad knihou. Rychle začne vnímat i děj, o který se začne zajímat a který ho začne zajímat. Bude schopné si vybírat knihy podle nálady. Nemluvě o tom, jak moc se tímto dítěti rozvíjí fantazie a získává obrovskou slovní zásobu.

Často tyto děti zvyklé na pravidelnou četbu mluví mnohem dříve a mnohem lépe než ostatní děti stejného věku, proto je četba tak důležitým výchovným a vzdělávacím prostředkem.

Maminky, které tvrdí, že jejich potomek nechce, aby jim četly, nemají pravdu, jen začaly pozdě se čtením. Ono, když si pak myslíte, že když ve 3 letech zničehonic začnete dítěti číst a budete chtít, aby mu u četby vydržela pozornost, se není čemu divit, že dítě nejeví zájem.
knižní příběh

Proto doporučujeme, čtěte svým dětem od prvního dne jejich narození, prokážete jim tím obrovskou službu. Dítě musí být k četbě vedeno a rodiče mu musí být vzorem.

Také jsme toho názoru, že knihy by se měly kupovat pořád a pravidelně, bez ohledu na to, zda jsou zrovna narozeniny, Vánoce, svátek nebo jiná sváteční příležitost. Dítě by mělo vidět, že knihy jsou součástí jejich každodenního života.

Také doporučujeme už ve věku 3 let vzít dítě na návštěvu do městské knihovny a zřídit mu tam účet. Dítě se naučí výpůjční řád knihovny a navíc si bude moct vybrat i knihy, které byste jinak zatím domů nekupovali. Poté uvidíte, jak moc ho kniha doma baví, a nakonec ji také koupíte do své sbírky.

Je to jen na nás rodičích, jaký vztah budou mít naše děti k četbě a knihám.