Orwellovská doba již nastala

George Orwell – málo lidí už ví, že toto známé jméno je pouze pseudonym pro Erica Arthura Blaira. Co pro něj tato přezdívka znamenala se již nedozvíme, ale to není vůbec podstatné. Eric za svůj, ne dlouhý ale zato velice plodný život (1903-1950), vystřídal množství zaměstnání, až se nakonec ustálil v publicistice. Kromě jeho světoznámé fikce, ke které se ještě dostaneme, psal hlavně další romány a eseje, jako například Na dně v Paříži a Londýně, kde realisticky popisuje život bezdomovce. Některé prameny uvádí, že dílo slouží jako jakási autobiografie z jedné části autorova života, kdy se mu moc finančně nedařilo.
oko na monitoru

Žijeme v roce 1984?

Nejvíce George Orwell proslul svou totalitní antiutopií, která je snad na všech školách povinnou četbou.  A pokud tomu tak není, rozhodně by být měla. Neznám člověka, který by ji nečetl. Ale lidí, kteří si uvědomují jakousi paralelu se současným světem už moc není. Všemocný internet je velmi mocným nástrojem, který se dá dobře ovládat. Masová média ještě více. Nemusíme chodit daleko, abychom byli svědky ovlivňování pravdy a komolení historie médii. Vymazávání nepohodlných lidí a jejich démonizaci. Telefony, jakožto zařízení, které dokáží rozpoznat i naši náladu a „velký bratr“ v podobě obrovských gigantů ze Silicon Valley. Vidíte tu paralelu? A proto doporučuji opět oprášit starou dobrou knížku a začíst se do ní znovu. Ovšem teď s pohledem, který srovná 1984 se současností. Možná se budete až divit, na co přijdete.
staré knihy

Farma zvířat je již naštěstí za námi

Druhý jeho velice působivý román odkazuje na dopady komunismu. Ten měl český národ tu čest zažít a není tomu tak dávno, co jsme se od něj oprostili. Ti, kdož ho ještě pamatují, a ještě Farmu nečetli, by rozhodně měli začít. Možná se v knize najdou.
Orwell není autor, který čtenáře naplní nadějemi pro lepší život. Ani ho nemotivuje k žádným předobrým činům. Ale pomůže mu si uvědomit, v jakém světě teď žijeme, ať už se zdá lepší, či horší. A takových tvůrců je velmi málo.