Nejenom opuštění psi a kočky se ocitnou v útulcích pro zvířata. Útulky praskají ve švech, ale opuštěných zvířat bez domova přibývá čím dál víc. Přitom to tak ale být nemusí. Na vině je většinou člověk. Zvířata v útulcích strádají psychicky, ale také kvůli vytíženosti lidí, kteří se o ně starají, můžou mít i jiné problémy. Kolikrát nechtějí přijímat potravu, jen smutně leží, koukají do dáli a teskní. Chybí jim domov, láska a kontakt s lidmi. Dokonce i pohyb postrádají. Do útulků chodí dobrovolníci a s vybranými psy na procházku chodí, ale ne všichni se dostanou ven z kotců.
Při pořizování domácího mazlíčka je mnoho rozhodujících kritérií, například ve výběru psa, zda koupit štěně s průkazem původu nebo „jen“ určitého plemene. Ano, „papírový pes“ přinese záruku čistokrevnosti a veterinárního dohledu, chovatelský servis i kontakt s chovateli, ale také vyšší cenu. Lidé tak mnohdy pořídí člena rodiny z neprověřeného chovu a nevědomky můžou podpořit i množitele, kteří těží z prodeje kupříkladu štěňat. Jenže štěně z takových podmínek zaručeně nemůže být zdravé. I když se zdá na první pohled fit, genetické předpoklady nebo nemoc mu umožní třeba jen dva roky života. Takové zvíře pak může v nové rodině zabírat místo, které by mohlo patřit psovi nebo kočce z útulku, čekajíc právě osudné dva roky na láskyplnou náruč páníčka. Problém nastává, když se o zvíře nechtějí nebo nemohou majitelé starat. Někdy situaci zachrání rodinní příslušníci, ale v jiných případech se čtyřnohý člen rodiny rázem ocitne bez domova.
Jak takovým zvířatům pomoci? Pokud někdo najde opuštěného psa nebo kočku, je vhodné zavolat policii nebo kontaktovat starostu obce či odchytovou službu s útulkem. Při výběru domácího mazlíčka by lidé neměli zapomínat na možnost osvojení útulkového zvířete. Většina psů je totiž bezproblémová a v pořádku, prošla veterinární kontrolou a je o ně postaráno. Ne však podle představ zvířete. Adopce je přece krásná věc, měla by tedy být i možností při rozhodování, kde zvíře pořídit.