Útulky bijí na poplach: Zvířat už je moc

Nejenom opuštění psi a kočky se ocitnou v útulcích pro zvířata. Útulky praskají ve švech, ale opuštěných zvířat bez domova přibývá čím dál víc. Přitom to tak ale být nemusí. Na vině je většinou člověk. Zvířata v útulcích strádají psychicky, ale také kvůli vytíženosti lidí, kteří se o ně starají, můžou mít i jiné problémy. Kolikrát nechtějí přijímat potravu, jen smutně leží, koukají do dáli a teskní. Chybí jim domov, láska a kontakt s lidmi. Dokonce i pohyb postrádají. Do útulků chodí dobrovolníci a s vybranými psy na procházku chodí, ale ne všichni se dostanou ven z kotců.

hezký psík

Při pořizování domácího mazlíčka je mnoho rozhodujících kritérií, například ve výběru psa, zda koupit štěně s průkazem původu nebo „jen“ určitého plemene. Ano, „papírový pes“ přinese záruku čistokrevnosti a veterinárního dohledu, chovatelský servis i kontakt s chovateli, ale také vyšší cenu. Lidé tak mnohdy pořídí člena rodiny z neprověřeného chovu a nevědomky můžou podpořit i množitele, kteří těží z prodeje kupříkladu štěňat. Jenže štěně z takových podmínek zaručeně nemůže být zdravé. I když se zdá na první pohled fit, genetické předpoklady nebo nemoc mu umožní třeba jen dva roky života. Takové zvíře pak může v nové rodině zabírat místo, které by mohlo patřit psovi nebo kočce z útulku, čekajíc právě osudné dva roky na láskyplnou náruč páníčka. Problém nastává, když se o zvíře nechtějí nebo nemohou majitelé starat. Někdy situaci zachrání rodinní příslušníci, ale v jiných případech se čtyřnohý člen rodiny rázem ocitne bez domova.
pes u okna

Jak takovým zvířatům pomoci? Pokud někdo najde opuštěného psa nebo kočku, je vhodné zavolat policii nebo kontaktovat starostu obce či odchytovou službu s útulkem. Při výběru domácího mazlíčka by lidé neměli zapomínat na možnost osvojení útulkového zvířete. Většina psů je totiž bezproblémová a v pořádku, prošla veterinární kontrolou a je o ně postaráno. Ne však podle představ zvířete.  Adopce je přece krásná věc, měla by tedy být i možností při rozhodování, kde zvíře pořídit.