Soukolí

Soukolí

Základní údaje

Autor Alexius Appl
Doba vzniku 1987 – 1990
Lokalita Palmovka
Materiál nerez ocel

Výtvarná výzdoba stanice měla odrážet průmyslovou minulost Libně a místo spojené s nejstarší historií městské hromadné dopravy v Praze. Již v roce 1896 zde začala jezdit elektrická tramvaj. O více jak sto let později zde byla otevřena také stanice metra na trase II. B mezi stanicemi Florenc a Českomoravská (22. 11. 1990). Palmovka měla sloužit jako přestupní uzel mezi tramvajovou, autobusovou a příměstskou dopravou s návazností na metro.

 

Přestože výtvarná díla pražského metra nebyla nikdy umisťována do středů vestibulů nebo nástupišť, aby nepřekážela plynulosti provozu cestujících, byla v této stanici učiněna výjimka. Tohoto úkolu se ujal designér a sochař Alexius Appl (narozen 1944 v Ústí nad Orlicí), který je znám svými návrhy a realizacemi od nářadí, svítidla až po lokomotivu. V letech 1967–1973 navštěvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Gottwaldově (dnešním Zlíně) a u svého učitele Zdeňka Kováře (1917–2004) studoval tvarování strojů a nástrojů.

 

Plastika představuje Palmovku jako důležitý dopravní uzel MHD a snaží se výtvarně postihnout vědeckotechnický rozvoj v MHD. Appl přitom také vycházel ze své starší plastiky Kužely z roku 1987. Inspiraci našel v různých typech převodových skříní a soukolí. Appl zvolil sestavu tří stylizovaných kovových soukolí, pro něž zvolil jako materiál nerezovou ocel, aby podpořil myšlenku pokroku nepoléhající zubu času. Autorské výtvarné objekty podle jeho slov: „Představují design, kde nositelem funkce je výtvarná hodnota a náročná manuální zručnost.“.

 

Appl zde posunul design do funkce výtvarného díla. Jeho další práce pro pražské metro byl světelný objekt v stropní části vestibulu stanice Lužiny.